Babymoose Opinie z ekomi-pl.com

Dlaczego warto nosić dziecko?

2018-06-19
Dlaczego warto nosić dziecko?

Zalety noszenia dziecka w nosidełku

Noszenie dziecka w nosidełku przede wszystkim bardzo ułatwia życie rodzicom. Możesz mieć wolne ręce i jednocześnie cieszyć się bliskością dziecka. Nosząc malucha, wzmacniasz także łączącą Was więź, a to stymuluje jego rozwój.

Dlaczego noszenie dziecka jest tak cudownym pomysłem?

Noworodki uwielbiają być blisko swoich rodziców. W ich ramionach czują się bezpieczne i kochane. Płaczące maleństwo szybko się uspokaja, gdy tylko mama lub tata weźmie je na ręce. To także cudowne doświadczenie dla rodziców, bo mogą cieszyć się bliskim kontaktem ze swoim dzieckiem. A noszenie malucha w nosidełku ma wiele dodatkowych zalet.

Sześć powodów, by nosić dziecko

  1. Gdy dbasz o więź

Kiedy dziecko jest blisko Ciebie, ma poczucie bezpieczeństwa – czuje ciepło Twojego ciała, słyszy bicie Twojego serca i Twój głos. Niespokojne lub przestraszone może odszukać wzrokiem twarz rodzica, upewnić się, że mama (lub tata) jest blisko i że nic mu nie grozi. Nosząc malucha, delikatnie go poklepując, głaszcząc, całując w czoło, zaspokajasz jedną z najważniejszych jego potrzeb – potrzebę dotyku. Ponadto taka bliskość jest szczególnie korzystna dla bardzo małych dzieci, ponieważ widzą one jedynie przedmioty znajdujące się blisko nich. Wszystko to umacnia Waszą więź, która jest tak ważna dla Waszej rodziny.

  1. Gdy troszczysz się o rozwój

Kiedy korzystasz z nosidełka, możesz mieć dziecko zawsze przy sobie, bez względu na to, co robisz. Wówczas Wasza dwójka w sposób naturalny komunikuje się ze sobą. Spoglądacie na siebie, czasem mówisz do malucha. Możesz komentować to, co dzieje się dokoła, wyjaśniać, co właśnie robisz, itd. Twoje dziecko patrzy i słucha, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy.

  1. Gdy męczy kolka

Noszenie dziecka cierpiącego z powodu kolki w pionowej pozycji może pomóc złagodzić ból. Zapewniająca poczucie bezpieczeństwa bliskość mamy lub taty ma także kojący wpływ na maleństwo. Wielu rodziców przyznało, że nosidełko nieraz ratowało im życie, gdy ich pociechę męczyła kolka!

  1. Gdy musisz coś zrobić

Noszenie dziecka w nosidełku jest także bardzo praktyczne. Mając wolne ręce, jesteś w stanie zrobić wiele różnych rzeczy. Możesz cieszyć się bliskością dziecka, robiąc zakupy, wychodząc z psem na spacer, poświęcając się obowiązkom domowym lub zajmując się starszym rodzeństwem, które także potrzebuje Twojej uwagi.

  1. Gdy nie możesz wziąć wózka

Wózek jest przydatny, ale zdarzają się sytuacje, gdy nie możesz z niego skorzystać. Z nosidełkiem dostaniesz się tam, gdzie wejście ze spacerówką bądź gondolą nie byłoby możliwe. Na leśnej ścieżce lub w budynkach, do których nie wolno wprowadzić wózka – nosidełko to wspaniałe rozwiązanie!

  1. Gdy małego piechura rozbolą nóżki

Wychodząc z nosidełkiem, możesz od razu umieścić w nim malucha lub wziąć nosidełko ze sobą w torbie. Skorzystasz z niego, gdy dziecko zmęczy się maszerowaniem, np. w drodze powrotnej z parku do domu.

Pamiętaj! Noszenie w nosidełku to także miłe doświadczenie dla innych dorosłych osób, które Twoje dziecko dobrze zna, np. dziadków lub przyjaciół. Zazwyczaj tak bliski kontakt z maluchem sprawia noszącemu ogromną przyjemność i umacnia łączącą ich więź.

Czy nosząc dziecko, rozpieszczam je?

Zapewne spotkasz ludzi, którzy będą twierdzić, że nosząc dziecko zbyt często lub zbyt długo, rozpieszczasz je. To nie jest prawda! Za każdym razem, gdy masz maleństwo blisko siebie, zapewniasz mu poczucie bezpieczeństwa. To zaś zaprocentuje, gdy przyjdzie czas na samodzielne odkrywanie świata. Nie można rozpieścić dziecka bliskością i miłością.

PRZECZYTAJ INNE ARTYKUŁY Z NASZEGO PORADNIKA

Jak nosić dziecko?

Które nosidełko jest najlepsze dla Ciebie?

Dlaczego warto nosić dziecko?

Nosidełka ergonomiczne

Kiedy można bezpiecznie zacząć używać nosidełka?

Polecane

pixel