Wspólne gotowanie i jedzenie z Herobility
Jak sobie radzicie z posiłkami? Bycie kimś, komu wyznaczono miejsce przy stole i uczestniczenie w posiłkach to dla dziecka powód do dumy, niezależnie od tego jak sobie radzi z samodzielnym jedzeniem. Jednak rodzicom w takich momentach nierzadko towarzyszy uczucie frustracji, co jest reakcją naturalną, a nawet zdrową. Chciałabym więc skorzystać z okazji i powiedzieć każdej mamie oraz każdemu tacie: „Tak trzymaj! Jesteś bohaterem!”.
Dwa kroki naprzód i jeden w tył
Dwa kroki naprzód, jeden w tył – tak często wygląda osiąganie kolejnych etapów rozwoju. I dotyczy to każdej dziedziny. Starszy, dwuletni syn mojej przyjaciółki, który samodzielnie jadł już niemal od roku, zażądał, by go karmiono, gdy tylko jego młodszy brat zaczął jeść pokarmy stałe. Przyjaciółka nadal nie wie, czy to kwestia mojego braku cierpliwości po pracy, czy też jest to bardziej uniwersalny problem dotyczący rodziców. Podczas większości wieczornych posiłków widzę, jak mój syn precyzyjnie podnosi widelec do ust. Raz po raz. A potem, bez żadnego ostrzeżenia, wkłada całą rękę do miski z jedzeniem i zaczyna bawić się nim. To działa na mnie w sposób, którego nie potrafię opisać. Wiem, że syn potrafi jeść inaczej, ale nie skorzysta z tej umiejętności. My natomiast musimy przerwać obiad, oczyścić jego buzię, rączki, ubrania i wszystko wokół.
Stwierdzenie, że jest to całkowicie normalne, nie stanowi satysfakcjonującego wyjaśnienia. Czasami takie zachowanie powodują czynniki zewnętrzne: rodzeństwo, przedszkole lub zmiany w porządku dnia. Czasem przyczyna kryje się wewnątrz: kolejny etap rozwoju, przeziębienie lub niewystarczająca ilość snu. Wszyscy to znamy.
Sposób na frustracje, które mogą przytłaczać rodzica, to projektowanie i opracowywanie produktów ułatwiających codzienne życie. Zmagasz się z jakimiś niepowodzeniami rodzicielskimi, którym Twoim zdaniem można by zapobiec? A może wiesz, co zrobić, by nie kończyć obiadu z tłuczonymi ziemniakami we włosach? Wyślij e-mail na adres info@scandinavianbaby.pl ze swoimi przemyśleniami. Twoje pomysły mogą się urzeczywistnić!
Jak gotować z dzieckiem?
Przede wszystkim musisz porzucić wszystkie „dorosłe” przekonania dotyczące tego, jak długo można gotować lub jak czysta powinna pozostać kuchnia. Będzie bałagan. Ale radosny bałagan. Jeśli pozwolisz, by zajęło to trochę czasu. Korzyści z angażowania pociech do pomocy są liczne. Dopóki dzieci są małe, chętnie robią to, co dorośli. Wykorzystaj więc okazję, a najprawdopodobniej, gdy podrosną, będą traktować pomoc w domu jak coś oczywistego. Ponadto aktywnie uczestnicząc i obserwując z bliska, maluchy dużo uczą się o gotowaniu. Fakt, że jest to najlepszy sposób, jaki znamy, aby Twoje dziecko jadało produkty i dania, których inaczej nie odważyłoby się spróbować, jest tylko wisienką na torcie.
Przygotowania zacznij od wyboru przepisu, w którym dziecko może Ci pomóc. Powiedz mu, co wcześniej ugotujesz.
1. Dokładnie umyj ręce i upewnij się, że żadne z was nie ma na sobie delikatnej odzieży, ponieważ z pewnością się zabrudzi.
2. Pozwól dziecku usiąść na krzesełku bądź stanąć na stabilnym stołku lub krześle.
3. Wszystkie noże oraz kruche lub gorące przedmioty umieść poza zasięgiem dziecka.
4. Wyjmij wszystkie składniki i poszukaj intrygującego wyzwania dla swojej pociechy. Niektóre maluchy lubią robić bałagan, podczas gdy inne mogą wykonywać te same, powtarzające się zadania bez końca. Jeśli pomysł nie sprawdzi się, spróbuj czegoś innego.
5. Pomagaj przez cały czas. Podążaj za tym, co wzbudza zainteresowanie Twojego dziecka, i zwracaj uwagę na to, czy potrzebuje ono pomocy lub przypomnienia, jakie zadanie musi wykonać.
6. Bądź ostrożny. Wyjaśnij dziecku, że niektóre zadania są przeznaczone tylko dla dorosłych. Na przykład wstawienie jedzenia do piekarnika lub pokrojenie cienko surowych ziemniaków.
Czy wiesz, że dostępne są noże i narzędzia kuchenne, które zostały zaprojektowane tak, by mogło ich używać dziecko? Niemniej powinieneś poczekać, aż maluch będzie gotowy na rozpoczęcie przygody z gotowaniem, i przemyśleć kwestie dotyczące bezpieczeństwa, zanim dziecko, na przykład, będzie mogło użyć noża po raz pierwszy.
Etap 1: Układanie
Zwykle najłatwiej jest zacząć od potraw, których przygotowanie wymaga jedynie ułożenia właściwych produktów. Do takich dań należą na przykład kanapki, pizza, bruschetta, naleśniki, hamburgery i ciasta. Wyjmij wszystkie potrzebne produkty, pokrój je i rozłóż do miseczek. Pozwól swojemu dziecku nałożyć składniki na kanapkę lub burgera.
Możesz przygotować pizzę i rozprowadzić na niej sos marinara, zanim dziecko zacznie rozkładać resztę składników. Poświęć trochę czasu na rozmowę o smakach: „O!, ułożyłeś dużo szynki i oliwek. Twoja pizza prawdopodobnie będzie słona”. Pamiętaj, że jeśli wyjmiesz tylko takie produkty, które Twoje dziecko będzie mogło jeść podczas gotowania, całe doświadczenie kulinarne będzie radośniejsze i mniej stresujące.
Etap 2: Mieszanie
Mieszanie to dla Twojego malucha doskonały kolejny krok na drodze ku kulinarnej sprawności. Właśnie tę czynność wykonujemy, kiedy pieczemy, robimy sałatkę lub koktajl. Pozwól dziecku włożyć wszystkie składniki do większej miski. Jeśli niektóre z nich powinny być pocięte na mniejsze kawałki, a jest to zadanie zbyt trudne dla dziecka, możesz to zrobić wcześniej. Produkty takie jak papryka lub ser grecki maluch może rozdrobnić lub porwać, używając tylko swoich rąk.
Przepis na muffinki na słono, około 12 sztuk
Rozgrzej piekarnik do 200° C. Przygotuj formę do muffinów lub blachę do pieczenia z grubszymi papierowymi miseczkami.
Ciasto:
1 łyżeczka soli
1 łyżka proszku do pieczenia
270 g mąki (około połowę tej ilości może stanowić mąka pełnoziarnista)
3 jaja
50 ml oleju
200 ml jogurtu
1 łyżka miodu
W jednej misce wymieszaj sól, proszek do pieczenia i mąkę. W drugiej zaś jaja, olej, jogurt i miód. Połącz zawartość obu naczyń. Wymieszaj, by uzyskać konsystencję ciasta, i dodaj nadzienie nr 1 lub nr 2 (przepis poniżej). Wypełnij formę na muffinki lub papierowe foremki – ciasto powinno sięgać nieco powyżej połowy wysokości foremki. Piecz na środkowym poziomie piekarnika przez około 20 minut. Nakłuj jedną z muffinek patyczkiem. Jeśli wyjdzie czysty, babeczki są gotowe.
Nadzienie nr 1 - ser feta, papryka i cebula:
200 g sera feta
1 pokrojona w kostkę papryka
1/2 czerwonej cebuli – pokrojona w kostkę
1 łyżka oleju
Przyprawy, które lubią Twoje dzieci.
Czerwoną cebulę i paprykę smaż na patelni, aż będą miękkie. Przypraw do smaku papryką, oregano lub innymi ziołami. Pokrusz lub pokrój ser feta. Ser, cebulę i paprykę wymieszaj z ciastem.
Nadzienie nr 2 - szynka, ser i warzywa:
200 ml startego sera
100 g szynki w plasterkach
200 ml warzyw np. pokrojone brokuły, plasterki cukinii, plasterki pomidorów lub kukurydza
Przyprawy, które lubią Twoje dzieci.
Przygotuj wszystkie składniki. Do ciasta dodaj tarty ser i wymieszaj. Wlej ciasto do formy muffinowej lub foremek. Dodaj szynkę i warzywa do środka każdej muffinki.
Etap 3: Smażenie, gotowanie i krojenie
Kiedy Twoje dziecko jest gotowe, by sięgnąć po bardziej skomplikowane przepisy, dobrym pomysłem może być robienie jednej rzeczy na raz. Np. nauka trzymania patelni bez poparzenia się lub nastawiania minutnika przy gotowaniu jaj. Zacznij od przedstawienia każdego dostępnego zadania, które maluch może wybrać, a następnie pomóż mu zacząć. Powodzenia!