Babymoose Opinie z ekomi-pl.com
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ukochany czas karmienia z Herobility

2019-06-07
Ukochany czas karmienia z Herobility

Użyłam słowa „ukochany”, chociaż wiem, że nie zawsze jest to ulubiony moment dnia. Bywa, że budzi on zupełnie odmienne uczucia. W większości przypadków z czasem sytuacja się poprawia, ale gdy jesteś w samym środku rewolucji, jaką jest odkrywanie jedzenia przez dziecko, może być Ci ciężko dojrzeć światełko w tunelu. Dlatego właśnie zebraliśmy niektóre nasze doświadczenia związane z pierwszymi posiłkami.

Próbowanie pokarmów stałych

Gdy nadszedł czas, by do diety naszego dziecka wprowadzić pierwsze pokarmy stałe, zdałam sobie sprawę, że jest na to kilka sposobów. Chcę jednak opowiedzieć o pierwszym smakowaniu pokarmów stałych, nie zagłębiając się w badania naukowe dotyczące zapobiegania alergii, BLW (Baby Led Weaning– metoda wprowadzania pokarmów stałych do diety niemowlęcia, w Polsce znana jako „Bobas Lubi Wybór” – przyp. tłum.) lub w inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

Dla dziecka, które zna jedynie smak mleka mamy lub mleka modyfikowanego, pół łyżeczki czegoś nowego może być doświadczeniem równie fascynującym, jak szokującym. Mogę sobie tylko wyobrażać, że poznawanie nowych smaków, nieznane dotąd uczucie towarzyszące obecności pokarmów stałych w buzi i (mam nadzieję) połykaniu czegoś innego niż płyny muszą być dla malucha tak oszałamiające jak dla dorosłego możliwość widzenia w ciemności lub słyszenia czyichś myśli. Nietrudno zatem zrozumieć, że wiele dzieci te doznania przytłaczają

Jest sporo różniących się wskazówek tyczących tego, co należy podać dziecku na początku jego przygody z pokarmami stałymi. Jednak generalnie zaleca się, by jedzenie było łagodne w smaku i zmiksowane. My zaczęliśmy od ugotowanego ziemniaka, miękkiego banana, awokado, zmiksowanych suszonych sliwek i ugotowanej na miękko marchewki. Na początku ledwie łyżeczka dziennie lub co drugi dzień. Później zwiększaliśmy ilość pokarmu powoli, aby brzuszek dziecka miał czas przyzwyczaić się do zmian. Pamiętaj, by podczas wprowadzania pokarmów stałych skonsultować się z pediatrą. Specjalista oceni ogólny stan zdrowia oraz rozwój dziecka i udzieli Ci konkretnej porady.

Picie wody - dobry nawyk

Gdy dziecko jest karmione piersią lub butelką, możesz być pewien, że otrzymuje pokarm idealnie zbilansowany pod względem zawartości płynów i składników odżywczych. Gdy do jego diety wprowadzisz pokarmy stałe, rozpocznie się nieustające poszukiwanie właściwej proporcji między ilością płynu i pokarmu. Jeśli maluch dostanie za mało wody, może mieć tendencje do zaparć. Gdy płynów będzie nieco za dużo, po posiłku szybko zgłodnieje. Zaczęliśmy proponować wodę do stałych pokarmów, gdy synek przyjmował więcej niż dwie łyżeczki jedzenia. Z początku nie był zainteresowany piciem wody, ale z tygodnia na tydzień brał coraz większe łyczki.

Siedzącemu przy stole dziecku wodę możesz podawać w tradycyjnej butelce do karmienia. Jednak naszemu synkowi trudno było znaleźć właściwą technikę picia z takiej butelki, gdy siedział wyprostowany. Dlatego zamiast niej użyliśmy kubeczka. Skorzystałam z rady i na początku wyjęłam zawór zapobiegający kapaniu, by synek zrozumiał, że w kubeczku jest woda. W końcu zorientował się, że musi ssać miękki dziobek, by móc się napić.Jeśli wybierzesz kubeczek, który można w prosty sposób dostosować do potrzeb dziecka, łatwiej Ci będzie rozwinąć u malucha zdrowy nawyk picia wody. U nas przyzwyczajenie to okazało się bezcenne podczas gorączki i letnich upałów.

Nowego kubeczka Herobility HeroEcoCup można używać także bez słomki lub bez całego górnego modułu. Gdy dziecko ma trudności z piciem lub chce, by przepływ był szybszy, możesz łatwo usunąć zaworek No-Spill. Kubeczek, będący elementem kolekcji HeroEcoLine, jest wykonany z naszego specjalnego bioplastiku z kukurydzy.

pixel