Dowiedz się dlaczego zabawki Kid's Concept są takie wyjątkowe
Nasze motto: Zaufaj swojej intuicji
Dla nas, czyli zespołu Kid’s Concept, ważne jest poczucie, że wszystko, co robimy, jest dobre. Gdy nasza intuicja podpowiada nam coś innego, pracujemy, dopóki nie będziemy pewni, że osiągnęliśmy cel. Dlatego tak bardzo koncentrujemy się na środowisku i tworzeniu trwałych produktów, które będą służyły pokoleniom. Dowiedz się co robimy, abyśmy wszyscy (tzn. ty i my) mogli być zadowoleni z efektów naszej pracy.
Co robimy, by minimalizować negatywny wpływ na środowisko?
- 1. Zabawki Kid's Concept wykonujemy z drewna zamiast z plastiku.
- 2. Segregujemy wszystkie odpady z naszego biura i magazynu.
- 3. Zatrudniliśmy świetnego fotografa, by zrobił wiele wyraźnych zdjęć naszych produktów. Dzięki temu możesz dokładnie obejrzeć to, co planujesz kupić. A w efekcie maleje liczba zwrotów.
- 4. Przekazujemy pieniądze na projekty związane z ochroną środowiskowa, aby zmniejszyć nasz wpływ na klimat.
- 5. Pozwalamy naszym pracownikom pracować z domu kilka dni w tygodniu, aby ograniczyć przejazdy.
- 6. Mamy kontrolera, który odwiedza fabryki i upewnia się, że jakość produktów pozostaje niezmiennie najwyższa. Zmniejsza to ryzyko otrzymania wadliwego produktu, który trzeba będzie przerobić.
- 7. Aby omówić próbki, spotykamy się z pracownikami naszych fabryk on-line, zamiast do nich jechać.
- 8. Dokładamy starań, by - jeśli tylko jest to możliwe - nasze opakowania nie zawierały plastiku.
- 9. Dbamy o to, aby w naszych opakowaniach było jak najmniej wolnego miejsca.
- 10. Podpowiadamy naszym klientom, jak dbać o nasze produkty z drewna lub je naprawiać, aby służyły przez długi czas.
- 11. W budynku naszego biura znajdują się stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
- 12. Nieustannie gromadzimy zapasy części zamiennych, aby klienci i sprzedawcy mogli wymieniać zepsute elementy zamiast wyrzucać produkt.
Nasze fabryki
Przyjaciele na całym świecie
Wszystkie nasze produkty są projektowane w centrali w Szwecji. Ale produkcję zlecamy fabrykom w różnych częściach świata. W asortymencie mamy na przykład zabawki produkowane w Chinach, fantastyczne tkaniny tkane w Indiach i piękne meble produkowane w Europie. Zawsze upewniamy się, że wybieramy fabryki, których procesy technologiczne są bezpieczne i uwzględniają zrównoważony rozwój a pracownicy posiadają dużą wiedzę.
Inspekcje fabryczne
Aby utrzymać wysoką jakość naszych produktów, opracowaliśmy specjalny Kodeks dostawcy. Jest to dokument, który zawiera wszystkie wymagania, jakie musi spełnić fabryka, aby móc współpracować z Kid's Concept. Wymagania te mogą dotyczyć każdej dziedziny, od stosowanych chemikaliów po ochronę praw pracowników w fabryce.
Zdecydowaliśmy się na ścisłą kooperację z naszymi fabrykami, z wieloma z nich współpracujemy od kilku lat. Dbamy o poczucie bezpieczeństwa i wzajemny szacunek, dlatego regularnie je odwiedzamy. A kiedy już tam jesteśmy, kontynuujemy wspólną pracę nad uzyskaniem jeszcze wyższej jakości, lepszej funkcjonalności i nad skuteczniejszą ochroną środowiska.
Aby zaoszczędzić na niepotrzebnych podróżach, utworzyliśmy biuro kontroli jakości w Chinach z 3 pracownikami, którzy systematycznie składają wizyty w tamtejszych naszych fabrykach i kontrolują jakość produktów. Chcemy mieć pewność, że nasze fabryki stosują się do wymagań i zasad obowiązujących w zakresie odpowiedzialności społecznej, m.in. według Amfori (BSCI), sieci monitorującej kontrolę fabryk.
Wszystkie produkty muszą być również przetestowane i zatwierdzone zgodnie z europejskimi przepisami dotyczącymi chemikaliów( REACH). Ponadto współpracujemy z fabrykami posiadającymi certyfikaty Oeko-tex, FSC i GOTS. Kupując nasz produkt, masz pewność, że został on wyprodukowany, przetestowany i zatwierdzony zgodnie ze wszystkimi europejskimi przepisami.
Łańcuch dostaw
Jesteśmy dumni z naszych partnerów w łańcuchu dostaw, którzy mogą pochwalić się kunsztem i wysoką jakością pracy. Łączą nas wspólne wartości i często długa historia współpracy. Częścią naszych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju jest poprawa warunków społecznych i minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko podmiotów w naszym łańcuchu dostaw. Chcemy, aby prawa człowieka były respektowane, standardy pracy były wysokie, a środowisko naturalne chronione. Zespół Kid’s Concept ma wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu dostawców na całym świecie i wie, że wysokie standardy wymagają systematycznej i ciężkiej pracy.
Staramy się wywiązywać z naszych zobowiązań, dlatego: Współpracujemy z kilkoma dostawcami w oparciu o długoterminowe umowy.Często odwiedzamy fabryki
Oczekujemy przejrzystych zapisów dotyczących kwestii społecznych i środowiskowych. Wszystkie podmioty w naszym łańcuchu dostaw poddajemy systematycznym badaniom due diligence. Pracujemy z naszymi dostawcami nad podnoszeniem jakości.
Nasi dostawcy mają siedziby w Chinach, Indiach, Szwecji i Europie Wschodniej. Z większością partnerów podjęliśmy ścisłą współpracę, z niektórymi już w 2007 roku, kiedy powstało Kid’s Concept. Zawsze bardzo zależało nam na tym, bo dobrze poznać ludzi, którzy zostali naszymi dostawcami. Jest to możliwe, ponieważ mamy lokalny zespół ds. zarządzania jakością z siedzibą w Hong Kongu. Jego członkowie odwiedzają fabryki i współpracują z nimi, aby spełniały nasze wymagania dotyczące wysokiej jakości, kwestii społecznych i ochrony środowiska.
Korzystamy z Kodeksu dostawcy, który zawiera wszystkie normy, jakie musi spełniać fabryka, aby móc dostarczać produkty do Kid's Concept. Wymieniono w nim zasady związane z przestrzeganiem praw człowieka, a także wymogi dotyczące warunków pracy, stosowania chemikaliów i ochrony środowiska. 97% naszych dostawców podpisało nasz Kodeks dostawcy.
Opracowaliśmy zalecenia Kid’s Concept odnoszące się do przeprowadzania w naszym łańcuchu dostaw badania due diligence, zgodnie z wytycznymi OECD dotyczącymi należytej staranności w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu. Dla wszystkich podmiotów w naszym łańcuchu dostaw przeprowadziliśmy szczegółową analizę ryzyka społecznego i środowiskowego, uwzględniając kraj produkcji, wytwarzany produkt (na przykład zabawkę wykonaną z bawełny lub meble wykonane z drewna) oraz etap produkcji. Następnie przeanalizowaliśmy audyty i oceny dostawców pod kątem zidentyfikowanych zagrożeń. W rezultacie powstała lista priorytetowych działań usprawniających, na których skupimy się w nadchodzących latach.
Zgodnie z naszymi wytycznymi dotyczącymi należytej staranności wszyscy dostawcy sklasyfikowani jako niepewni muszą przejść ważny audyt społeczny przeprowadzany przez zewnętrznego audytora, oceniającego, czy badany przestrzega naszych zasad dotyczących warunków pracy i respektowania praw człowieka. W 2021 roku 93% naszych partnerów miało ważną i wystarczająco dobrą opinię od Amfori BSCI. Amfori Business Social Compliance Initiative (BSCI) jest uznanym międzynarodowym stowarzyszeniem biznesowym na rzecz otwartego i zrównoważonego handlu i przeprowadza dla nas niezależne audyty.
Nasze drewno spełnia wymogi unijnego rozporządzenia, które zapobiega handlowi nielegalnie pozyskanym drewnem. 42% naszego drewna posiada certyfikat FSC, poświadczający, że pochodzi ono z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.
BSCI sprawdza również, czy nasi dostawcy spełniają wszystkie wymagania prawne dotyczące ochrony środowiska. Badanie Due Diligence uzmysłowiło nam, że chcemy i powinniśmy zrobić więcej. W nadchodzących latach będziemy ściślej współpracować z naszymi partnerami, by zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko. Skoncentrujemy się na ograniczeniu emisji CO2 oraz zmniejszeniu zużycia wody i energii z paliw kopalnych.
Bezpieczeństwo
Dlaczego jesteśmy pewni, że nasze zabawki są bezpieczne? Zanim sprzedamy zabawkę, upewniamy się, że spełnia ona wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa obowiązujące w Szwecji i Europie. Przeprowadzamy badania laboratoryjne wszystkich zabawek z naszego asortymentu. Zabawki najczęściej są poddawane testom wymaganym przez następujące normy:
Zabawka, która została przetestowana w laboratorium i zatwierdzona jako spełniająca wymagania wszystkich norm, otrzymuje znak CE. Kiedy więc zobaczysz u nas zabawkę z oznaczeniem CE, możesz być pewien, że spełnia ona wszystkie powyższe wymagania.
Certyfikaty
Czy wiesz, że stworzenie zabawki zajmuje nam co najmniej 18 miesięcy? Od momentu, w którym nasza projektantka Lotta wykona swój pierwszy szkic produktu, aż do chwili, gdy artykuł ten będzie można kupić w sklepie, przechodzimy przez wiele etapów. Po ustaleniu, jaki rodzaj zabawki lub mebli powinniśmy wyprodukować, musimy również:
Uff! Po prostu robimy wiele, abyście czuli się bezpiecznie, korzystając z naszych zabawek i mebli. Na szczęście uwielbiamy to. Znajdowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym Ty i dzieci możecie się dobrze bawić, jest naprawdę ekscytujące.
Forest Stewardship Council® to międzynarodowa organizacja członkowska działająca na rzecz odpowiedzialnego użytkowania światowych lasów. FSC dbając o zrównoważoną gospodarkę leśną, chroni między innymi zagrożone rośliny i zwierzęta, dba o zdolność gleby do zarastania lasem w przyszłości, a także zapewnia zdrowe warunki pracy osobom pracującym w lesie.
Co to jest oznakowanie CE? Wiele produktów musi posiadać oznaczenie CE, aby mogły być sprzedawane w Unii Europejskiej (UE). Znak CE oznacza, że producent gwarantuje, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa określone przez UE dla tego konkretnego wyrobu. Wszystkie produkty muszą być bezpieczne, ale nie wszystkie muszą być oznaczone znakiem CE. Przykładami artykułów, które mogą nie posiadać oznakowania CE, są meble, wózki dziecięce, smoczki i inne artykuły dziecięce. Takie produkty są badane przez laboratorium z wykorzystaniem norm opracowanych specjalnie dla każdego rodzaju artykułu i są tak samo bezpieczne jak wyroby opatrzone znakiem CE.
Nasze opakowania
Nie wystarcza nam, gdy nasze opakowania jedynie ładnie wyglądają na sklepowej półce lub chronią produkt podczas zakupów on-line. Idziemy krok dalej. Oto cztery kwestie, na które zwracamy szczególną uwagę, pracując nad opakowaniem, gdyż dzięki temu możemy zmniejszyć nasz wpływ na środowisko.
Jeden. Nie tylko dzieci mogą układać puzzle i tworzyć rozmaite kompozycje z produktów Kid's Concept. Zarówno my w Kid’s, jak i nasi dostawcy ciężko pracujemy, układając i rozplanowując wszystkie części w naszych pudełkach. Wszystko po to, aby opakowania tak małe, jak to tylko możliwe. Mniejszy rozmiar opakowania = Mniej przejazdów ciężarówek z fabryk do klienta końcowego = Lepiej dla środowiska.
Dwa. Pracujemy nad stopniowym eliminowaniem niepotrzebnego plastiku z naszych opakowań. W niektórych przypadkach możemy go całkowicie usunąć. Nie przestajemy też rozglądać się za odnawialnymi materiałami, które mogłyby zastąpić tworzywa sztuczne w naszych opakowaniach.
Trzy. Większość opakowań naszych produktów składa się z tektury lub papieru, które można łatwo poddać recyklingowi. Jeśli jednak elementy opakowania są wykonane z różnych materiałów, całość jest tak pomyślana, by łatwo było je poprawnie posortować przed wyrzuceniem.
Cztery. Czy wiesz, że niektóre z naszych produktów są dostarczane w tekstylnych torbach? Pakując nasze produkty, nie używamy jedynie takich materiałów, które idą bezpośrednio do recyklingu. Lubimy również opakowania, które klient może ponownie wykorzystać do innych celów. Dlaczego nie spakować kilku zabawek i nie trzymać ich w torbie na pieluchy? A może użyjesz jej jako torby na buty dla dzieci, gdy będziecie wyruszać w podróż?
Projekty środowiskowe
Zajmujemy się kwestiami zrównoważonego rozwoju na kilku różnych poziomach, a także uczestniczymy w inicjatywie o nazwie Project Restore. Celem projektu jest wiązanie dwutlenku węgla w czasie poprzez magazynowanie i ponowne zwilżanie węgla. Dwa główne działania w ramach projektu to uprawa mozgi trzcinowatej, która magazynuje dwutlenek węgla, oraz ponowne nawadnianie osuszonych torfowisk w celu zmniejszenia całkowitej emisji dwutlenku węgla.
Czy wiesz, że pod względem emisji dwutlenku węgla osuszone torfowiska są niemal tak szkodliwe dla środowiska jak ruch drogowy w Szwecji.
Dzięki Project Restore odwodnione, nieuprawiane torfowiska są odtwarzane poprzez ponowne nawodnienie, co zmniejsza emisję dwutlenku węgla z gruntu. Wraz z nawodnieniem gruntu gwałtownie wzrasta również jego różnorodność biologiczna. Projekt obejmuje również tworzenie długoterminowych zapasów węgla. Odbywa się to poprzez uprawę mozgi trzcinowej, szybko rosnącej wieloletniej trawy, która wiąże dwutlenek węgla. Chodzi o to, aby zbierać plony w cyklu długoterminowym, który wydłuża ten proces do momentu ponownego uwolnienia dwutlenku węgla.