Czas na nowe produkty w diecie dziecka
Czy właśnie nadeszła pora, by zacząć wprowadzać pokarmy stałe do diety najmłodszego członka rodziny? Niewątpliwie to moment, kiedy rodzicielska cierpliwość wystawiona jest na próbę, ale to także wspaniałe doświadczenie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Wykorzystaliśmy zdobyte doświadczenie i zebraliśmy rady dotyczące wprowadzania pokarmów stałych, aby przygotować Cię jak najlepiej. Mamy również kilka wskazówek dla rodziców dzieci, które uczą się jeść samodzielnie.
Wprowadzanie nowych pokarmów - co najlepiej podać na początku?
Gdy nadszedł czas, by do diety dziecka wprowadzić pierwsze pokarmy stałe, zdałam sobie sprawę, że jest na to kilka sposobów. Chcę jednak opowiedzieć o pierwszym smakowaniu pokarmów stałych, nie zagłębiając się w badania naukowe dotyczące zapobiegania alergii, BLW (Baby Led Weaning – metoda wprowadzania pokarmów stałych do diety niemowlęcia, w Polsce znana jako „Bobas Lubi Wybór” – przyp. tłum.) lub w inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę. Dla dziecka, które zna jedynie smak mleka mamy lub mleka modyfikowanego, pół łyżeczki czegoś nowego może być doświadczeniem równie fascynującym, jak szokującym. Mogę sobie tylko wyobrażać, że poznawanie nowych smaków, nieznane dotąd uczucie towarzyszące obecności pokarmów stałych w buzi i (mam nadzieję) połykaniu czegoś innego niż płyny muszą być dla malucha tak zadziwiające jak nagła i niespodziewana możliwość widzenia w ciemności lub słyszenia czyichś myśli. Nietrudno zatem zrozumieć, że wiele dzieci te doznania przytłaczają.
Jest sporo różniących się wskazówek tyczących tego, co należy podać dziecku na początku jego przygody z pokarmami stałymi. Jednak generalnie zaleca się, by jedzenie było łagodne w smaku i zmiksowane. My zaczęliśmy od ugotowanego ziemniaka, miękkiego banana, awokado, zmiksowanych suszonych śliwek i ugotowanej na miękko marchewki. Na początku ledwie łyżeczka dziennie lub co drugi dzień. Później zwiększaliśmy ilość pokarmu powoli, aby brzuszek dziecka miał czas przyzwyczaić się do zmian. Pamiętaj, by podczas wprowadzania pokarmów stałych skonsultować się z pediatrą. Specjalista oceni ogólny stan zdrowia oraz rozwój dziecka i udzieli Ci konkretnej porady.
Kiedy zaczyna się etap „umiem to zrobić”
Gdy dziecko jest karmione piersią lub butelką, możesz być pewien, że otrzymuje pokarm idealnie zbilansowany pod względem zawartości płynów i składników odżywczych. Kiedy do jego diety wprowadzisz pokarmy stałe, rozpocznie się nieustające poszukiwanie właściwej proporcji między ilością płynu i pokarmu. Jeśli maluch dostanie za mało wody, może mieć tendencje do zaparć. Gdy płynów będzie nieco za dużo, po posiłku szybko zgłodnieje. Zaczęliśmy proponować wodę do stałych pokarmów, gdy synek przyjmował więcej niż dwie łyżeczki jedzenia. Z początku nie był zainteresowany piciem wody, ale z tygodnia na tydzień brał coraz większe łyczki.
Siedzącemu przy stole dziecku wodę możesz podawać w tradycyjnej butelce do karmienia. Jednak naszemu synkowi trudno było znaleźć właściwą technikę picia z takiej butelki, gdy siedział wyprostowany. Dlatego zamiast niej użyliśmy kubeczka. Skorzystałam z rady i na początku wyjęłam zawór zapobiegający kapaniu, by synek zrozumiał, że w kubeczku jest woda. W końcu zorientował się, że musi ssać miękki dziobek, by móc się napić. Jeśli wybierzesz kubeczek, który można w prosty sposób dostosować do potrzeb dziecka, łatwiej Ci będzie rozwinąć u malucha zdrowy nawyk picia wody. U nas przyzwyczajenie to okazało się bezcenne podczas gorączki i letnich upałów.
W nauce samodzielnego jedzenia pomocne okażą się łyżeczka i widelczyk Herobility HeroEco Baby. Ergonomiczne i zaprojektowane z myślą o małej dłoni Twojego dziecka sztućce HeroEco mają otwór na kciuk, który ułatwia lepszy chwyt. Miseczka łyżeczki i zęby widelczyka są delikatne dla dziąseł i buzi malucha. Sztućce wykonane są z bioplastiku z kukurydzy – tak jak inne produkty Herobility z kolekcji HeroEco.