Słodkie sny z BABYBJORN! Sen noworodka – fakty i dobre rady
Co trzeba wiedzieć o śnie noworodka oraz co i jak można zmienić. O informacje i rady poprosiliśmy położną z wieloletnim doświadczeniem, Marię Sahlin.
Wracasz z sali porodowej z nowym, maleńkim członkiem rodziny. Odczuwasz na zmianę radość i bezradność wobec całkowitego chaosu, jaki dominuje teraz w Twoim życiu. Możesz zapomnieć o dotychczasowej codziennej rutynie. Jedzenie, spanie i budzenie się o dziwnych porach, nieustające czuwanie przez 24 godziny na dobę – oto Twoja nowa rzeczywistość! Czy ktoś ma instrukcję obsługi snu noworodka?
Odpowiadając, Maria Sahlin przede wszystkim uspokaja: Nie martw się – będzie lepiej. To zupełnie naturalne, że na początku czujesz się przytłoczony a wokół panuje bałagan. Staraj się podążać za rytmem dziecka przez te pierwsze tygodnie. Wejdź do „dziecięcej bańki”, spędź jeden dzień i płyń z prądem!
Ile śpi noworodek?
W ciągu pierwszych kilku tygodni noworodek więcej śpi, niż czuwa. Dziecko potrzebuje wówczas średnio od 16 do 22 godzin snu na dobę. Różni się to bardzo w zależności od dziecka, ale może też zmieniać się z dnia na dzień u tego samego malucha.
Na początku może Ci się wydawać, że znalazłeś właściwy schemat. Ale ten często ulega zmianom. Długość drzemki Twojego dziecka również może się zmieniać. W niektóre dni czas czuwania i snu będzie dłuższy, a w inne dni maluch będzie spać częściej, ale krócej – wyjaśnia Maria.
Drzemki noworodka są krótkie
Noworodek przesypia zwykle około 18–20 godzin dziennie. Czy to nie brzmi fantastycznie? W takim razie dlaczego wielu młodych rodziców tak skarży się na brak snu w tych pierwszych dniach?
Prawdopodobnie ma to związek z długością okresów snu. Noworodek chwilę śpi, chwilę nie śpi, po czym ponownie zasypia. I może tak być przez całą dobę przez kilka pierwszych tygodni. W końcu dziecko dostosowuje się do naszego rytmu dobowego: czuwa przez dłuższy czas w ciągu dnia i śpi przez kilka godzin w nocy.
Podobnie jak u dorosłych sen niemowlęcia nie jest jednorodny: składają się nań okresy głębokiego i lekkiego snu.
Sen noworodka nie jest niezmiennie głęboki. Podczas drzemki maluch przechodzi przez etapy snu lekkiego i głębokiego a także senności, półsnu. A w okresach czuwania bywa rozbudzony i żywy, czujny i marudny lub krzyczy i płacze.
Uczucie głodu lub sytości wpływa na sen noworodka
W ciągu pierwszych kilku tygodni jedzenie i sen dominują w życiu noworodka. Ponieważ jedzenie wymaga dużo energii i męczy, dziecko zasypia. A budzi się najczęściej z powodu głodu.
Noworodki śpią według własnego wewnętrznego zegara. Zasypiają, kiedy tego potrzebują. Zmiana następuje zwykle między 4 a 7 tygodniem, kiedy dziecko zaczyna interesować się swoim otoczeniem i czasami trzeba je uspokoić, aby zasnęło.
Tak jak w brzuchu mamy
Wszystko, co dzieje się podczas narodzin dziecka, to dowód na to, jak genialnym mechanizmem jest ciało człowieka. Tym bardziej zaskakujące jest, że noworodki mają inny rytm dobowy niż ich rodzice. I nikt nie jest do końca pewien, jaka jest tego przyczyna.
Czasami przez tydzień, a nawet kilka miesięcy po urodzeniu noworodki mają tendencję do trzymania się schematu snu, jaki miały w łonie matki. Prawie wszystkie dzieci w łonie są bardziej przytomne i aktywne późnym wieczorem i w nocy, a śpią spokojnie wczesnym rankiem.
Jest to z pewnością wyzwanie dla wielu rodziców.
Oczywiście, to frustrujące, gdy maluch nie śpi, kiedy Ty potrzebujesz odpoczynku. Ale bądź cierpliwy. Twoje dziecko stopniowo zacznie spać dłużej w nocy. Nim minie rok nie będziecie już pamiętać o cyklu snu noworodka.
Tutaj dowiesz się więcej o naszych popularnych akcesoriach do spania i poznasz 5 powodów, dla których warto je polubić: Pięć powodów, dla których warto polubić gamę produktów do spania od BABYBJORN