Babymoose Opinie z ekomi-pl.com

Opinia Prof. Hugo Lagercrantz oraz Prof. Ragnar Olegard

Czerwiec 2011

 

Noszenie dzieci i niemowląt w nosidełkach


 

Bliski kontakt dziecka z rodzicem ma kluczowe znaczenie dla budowania więzi rodzinnych w pierwszych miesiącach życia. Inspiruje on ponadto do czynności niezwykle stymulujących rozwój mózgu, takich jak: dziecięce imitowanie mimiki, ruchów ciała i gestów, ale także mówienie i śpiewanie do dziecka.


Noszenie dziecka, twarzą w twarz, w pozycji pionowej stwarza okazje do tego rodzaju aktywności a dobre nosidełko dodatkowo oferuje właściwe oparcie dla ciała i główki. Jest to konieczne w pierwszych miesiącach życia, gdy mięśnie szyi i pleców dziecka nie są wystarczająco silne, by same stanowiły wsparcie dla głowy i tułowia w preferowanej pionowej pozycji.

 

Ponadto noszenie dziecka w taki sposób także je uspokaja. Wiemy, że wydzielanie oksytocyny – hormonu miłości bierze udział w tworzeniu więzi między rodzicem a dzieckiem.


Pomiędzy 4. a 6. miesiącem, gdy dziecko zyskuje kontrolę nad trzymaniem główki i wspieraniem ciała oraz zaczyna interesować się elementami otoczenia, sporadycznie można zmieniać pozycję i nosić je tyłem do rodzica.

Dzięki temu ma ono możliwość rozglądania się, pozostając wciąż w bliskim kontakcie z rodzicami. A mama lub tata może rozmawiać z dzieckiem, wskazywać przedmioty oraz współuczestniczyć w nowych doświadczeniach.

 

 

Hugo Lagercrantz i Ragnar Olegård, doktorzy medycyny

 

Originalna wersja opinii

pixel