Opinia Prof. Hugo Lagercrantz oraz Prof. Ragnar Olegard
Czerwiec 2011
Noszenie dzieci i niemowląt w nosidełkach
Bliski kontakt dziecka z rodzicem ma kluczowe znaczenie dla budowania więzi rodzinnych w pierwszych miesiącach życia. Inspiruje on ponadto do czynności niezwykle stymulujących rozwój mózgu, takich jak: dziecięce imitowanie mimiki, ruchów ciała i gestów, ale także mówienie i śpiewanie do dziecka.
Noszenie dziecka, twarzą w twarz, w pozycji pionowej stwarza okazje do tego rodzaju aktywności a dobre nosidełko dodatkowo oferuje właściwe oparcie dla ciała i główki. Jest to konieczne w pierwszych miesiącach życia, gdy mięśnie szyi i pleców dziecka nie są wystarczająco silne, by same stanowiły wsparcie dla głowy i tułowia w preferowanej pionowej pozycji.
Ponadto noszenie dziecka w taki sposób także je uspokaja. Wiemy, że wydzielanie oksytocyny – hormonu miłości bierze udział w tworzeniu więzi między rodzicem a dzieckiem.
Pomiędzy 4. a 6. miesiącem, gdy dziecko zyskuje kontrolę nad trzymaniem główki i wspieraniem ciała oraz zaczyna interesować się elementami otoczenia, sporadycznie można zmieniać pozycję i nosić je tyłem do rodzica.
Dzięki temu ma ono możliwość rozglądania się, pozostając wciąż w bliskim kontakcie z rodzicami. A mama lub tata może rozmawiać z dzieckiem, wskazywać przedmioty oraz współuczestniczyć w nowych doświadczeniach.
Hugo Lagercrantz i Ragnar Olegård, doktorzy medycyny