Babymoose Opinie z ekomi-pl.com
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kubeczek czy butelka? Co jest najlepsze dla dziecka?

2019-08-26
Kubeczek czy butelka? Co jest najlepsze dla dziecka?

Kubeczek czy butelka? Co naprawdę jest najlepsze dla dziecka? Dziś spróbujemy udzielić odpowiedzi na to często zadawane pytanie. Mamy dla Was też kilka rad, jak najprościej nakłonić malucha do picia wody.

Czułe chwile

Kiedy myślisz o tych pełnych czułości chwilach karmienia w Twoich ramionach, trudno jest zrezygnować z butelki. Ssanie i ciepłe, uspokajające mleko działają na młodsze dzieci niewiarygodnie wyciszająco. Oczywiście można częściowo osiągnąć taki efekt przy pomocy kubeczka, ale to już nie jest to samo.

Przy stole

Butelka sprawdza się także, gdy Twoje dziecko siedzi już w wysokim krzesełku i je pokarmy stałe. Jednak przechylenie jej wystarczająco, by smoczek napełnił się wodą, może być pewnym wyzwaniem, szczególnie na początku, gdy proste siedzenie nie stało się jeszcze codzienną rutyną.

Na wykwintnej kanapie u teściów

Gdy czeka Was poczęstunek na eleganckiej kanapie Twojej teściowej, dobrym pomysłem może być skorzystanie z kubka niekapka zamiast butelki. Dzięki temu ryzyko, że maluch poplami luksusowy mebel, znacznie się zmniejszy, a Ty może będziesz nieco spokojniejsza.

Kiedy wychodzisz

Właściwie podczas podróży nie ma znaczącej różnicy między korzystaniem z butelki i kubeczka. Zarówno kubeczek, jak i butelka (a także butelka eco) mają zabezpieczony przed kurzem i brudem smoczek/ustnik. Będą czyste, kiedy wyjmiesz je z torby. Ponadto ryzyko wycieku jest bardzo małe, jeśli prawidłowo używasz zaworka.

Kiedy potrzebujesz urozmaicenia

Kubeczek trochę trudniej jest przystosować do różnych płynów. Szybkość przepływu w kubeczku Herobility może wynosić od 1 do 3 (na pięciostopniowej skali), podczas gdy w butelce możliwości jest więcej – od S do XL – dzięki zmianie smoczka. Dlatego gdy podajesz dziecku kilka rodzajów płynów (wodę, mleko czy koktajl) możesz oczywiście skorzystać z kubeczka, ale z reguły wygodniej jest użyć wówczas butelki.

Kiedy butelka albo kubeczek nie zdaje egzaminu

Użyj kubeczka zamiast butelki (albo odwrotnie), jeśli według Ciebie lepiej się sprawdza. Powody takiego czy innego wyboru dla każdego będą inne. My z powodzeniem korzystaliśmy i z butelki, i z kubeczka – zależnie od sytuacji. I, mówiąc szczerze, jedyny sposób, by dowiedzieć się, co jest lepsze, to sprawdzić.

CZAS NA WODĘ W DIECIE DZIECKA

Gdy dziecko jest karmione piersią lub butelką, możesz być pewien, że otrzymuje pokarm idealnie zbilansowany pod względem zawartości płynów i składników odżywczych. Kiedy do jego diety wprowadzisz pokarmy stałe, rozpocznie się nieustające poszukiwanie właściwej proporcji między ilością płynu i pokarmu.

"Zaczęliśmy proponować wodę do stałych pokarmów, gdy synek przyjmował więcej niż dwie łyżeczki jedzenia. Z początku nie był zainteresowany piciem wody, ale z tygodnia na tydzień brał coraz większe łyczki. Kiedy dostawał za mało wody, mógł mieć tendencje do zaparć. Gdy płynów było nieco za dużo, po posiłku szybko robił się głodny. Siedzącemu przy stole dziecku wodę możesz podawać w tradycyjnej butelce do karmienia. Jednak naszemu synkowi trudno było znaleźć właściwą technikę picia z takiej butelki, kiedy siedział wyprostowany. Dlatego zamiast niej użyliśmy kubeczka. Skorzystałam z rady i na początku wyjęłam zawór zapobiegający kapaniu, by synek zrozumiał, że w kubeczku jest woda. W końcu zorientował się, że musi ssać miękki dziobek, by móc się napić." - wspomina mama rocznego Michała.

Polecane

pixel