Babymoose Opinie z ekomi-pl.com

Bobas Lubi Wybór, czyli co to jest BLW i jak rozpocząć przygodę z samodzielnym jedzeniem?

2024-10-14
Bobas Lubi Wybór, czyli co to jest BLW i jak rozpocząć przygodę z samodzielnym jedzeniem?

Kiedy zacząć, jak zacząć, co podać, czy się udławi oraz jaka miseczka, łyżeczka czy widelczyk? To pytania, które najcześćiej zadają sobie rodzice, którzy rozpoczynają rozszerzać dietę swojego dziecka. Poznaj najważniejsze zasady BLW i rozpocznij rozszerzanie diety dziecka bez stresu.

Etap "mogę to zrobić sam - jem samodzielnie" jest kluczowy dla rozwoju dziecka, ponieważ uczy się ono opanować umiejętność samodzielnego jedzenia, poznaje nowe smaki i tekstury. Jednak nie zawsze jest łatwo przejść z karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym na pokarmy stałe. Nasze wskazówki dotyczące samodzielnego karmienia pomogą Twojemu dziecku wypróbować nowe smaki a Tobie przejść przez rozszerzanie diety łatwo i przyjemnie.

BLW, czyli Bobas Lubi Wybór lub Baby Led Weaning - co to jest, co to za metoda?

Maluch, dzięki metodzie BLW sam je już od pierwszych kęsów - sam łapie w rączkę ugotowanego brokuła, kawałek miękkiej marchewki czy kaszkę lub upieczoną rybę.

BLW pozwala dzieciom samodzielnie podnosić, odkrywać i jeść jedzenie, wykorzystując wszystkie zmysły. Na początku może to być kłopotliwe, ale z biegiem czasu dzieci rozwijają umiejętność żucia, małą motorykę i poczucie kontroli nad tempem i ilością jedzenia. Jednymy minusem jest metody jest bałagan :) Ale czego się nie robi dla dziecka ;)

Jak działa metoda BLW?

Maluch zamiast być karmiony łyżeczką czy widelczykiem przez osobę dorosłą, może siedzieć przy stole razem z innymi członkami rodziny. Dzieci jedzą to samo, co reszta rodziny, często z niewielkimi modyfikacjami. Maluch patrzać na domowników wokół stołu, którzy również jedzą sam będzie chwytać swoje jedzenie z miseczki rękoma i wkładac je do ust, smakować, gryźć lub wypluwać, czy też wyrzucać na podłogę ;)

Aby zapanować nad bałaganem, możesz podać jedzenie bezpośrednio na tacy krzesełka, lub na miseczce przy stole, podać małe ilości na raz i dokładać jedzenie kiedy maluch skończy oraz używać maty pod krzesełko do karmienia. Pamiętaj, aby zawsze ściśle nadzorować dziecko, aby zapewnić bezpieczeństwo i uniknąć ryzyka zadławienia. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego przy jedzeniu!

Czy metoda BLW jest odpowiednia dla Ciebie i Twojego dziecka?

BLW zyskało popularność ponad 20 lat temu - metoda jest znana od 2000 roku i chociaż istnieje wiele korzyści tej metody, takich jak poznawanie jedzenia wszystkimi zmysłami, trenowanie motoryki małej, kontola łaknienia, nauka bezpiecznego jedzenia i wspólne spędzanie czasu podczas posiłku z najbliższymi. Nie każdy rodzic może uznać, że to metoda, którą chce wprowadzić do ich domu i wybierze tradycyjne rozpoczęcie rozszerania diety malucha od kiermienia go samodzielnie łyżeczką.

Warto pamiętać, że każde dziecko jest wyjątkowe i to, co działa na jedno, może nie działać na drugie. Kluczem do odstawienia dziecka od piersi lub mleka modyfikowanego na rzecz "normalnego" jedzenia jest umożliwienie dziecku odkrywania świata we własnym tempie.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz metodę BLW, tradycyjne karmienie łyżeczką, czy połączenie elementów BLW z karmieniem łyżeczką, najważniejsze jest to, aby Twoje dziecko było szczęśliwe, zdrowe i cieszyło się posiłkiem i nie było zmuszane do jedzenia. Pamiętaj! Jeśli maluchowi nie smakowała dziś marchewkę czy gruszka, za dzień, dwa może po nie sięgnąć z ochotą. Nie zmuszaj dziecka do poznawania nowych smaków.

Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

Większość dzieci zaczyna jeść pokarm inny niż mleko matki lub mleko modyfikowane w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy. Jednak niektóre dzieci mogą nie wykazywać zainteresowania przed ukończeniem pierwszego roku życia. Pamiętaj, że tylko Ty możesz zdecydować, kiedy nadejdzie odpowiedni czas dla Twojego dziecka na rozszeranie diety.

Pamiętaj! Od 6 miesiąca życia dziecka to pokarm mleczny - mleko mamy lub modyfikowane jest głównym pożywieniem Twojego dziecka, a jedzenie stałe tylko dodatkiem - rozszerzaniem diety. Dla dziecka do 1 roku życia to pokarm mleczny jest podstawą jego diety.

Wprowadzanie stałych pokarmów, rozszerzanie diety zaczynamy, kiedy:

  • dziecko ma ukończone 6 miesięcy
  • samodzielnie siedzi lub posadzone na kolanach rodzica stabilnie siedzi
  • interesuje się jedzeniem - obserwuje jak je rodzic, wyciąga rączki do jedzenia
  • samodzielnie potrafi podnieść jedzenie np. z miseczki i trafić nim do buzi

Jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie?

Samodzielne karmienie polega na umożliwieniu dziecku samodzielnego jedzenia rękami lub przyborami kuchennymi, co promuje niezależność i zdolności motoryczne. Świetnym sposobem na naukę samodzielnego jedzenia jest obserwowanie innych: starajcie się jeść razem z rodziną tak często, jak to możliwe. W ten sposób Twoje dziecko będzie mogło naśladować Twoje ruchy. Jeśli masz w rodzinie starsze dzieci, naśladowanie rodzeństwa będzie dla dziecka prawdopodobnie dodatkową motywacją.

Od próbowania małych porcji po naukę samodzielnego jedzenia posiłku może minąć trochę czasu, ale nie zrażaj się, Twoje dziecko prędzej czy później na pewno się nauczy. Na początku chodzi głownie o przyzwyczajenie dziecka do jedzenia, naukę żucia i sprawianie, że jedzenie będzie ekscytujące. Ich rozwijający się układ nerwowy może zostać przytłoczony, gdy zostanie wprowadzony do różnych nowych smaków i tekstur za szybko. Pamiętaj! Pośpiech przy nauce jedzenia, jest złym doradcą.

4 proste wskazówki, jak nauczyć dziecko jeść samodzielnie

1. Zamień czas posiłku w przyjemną przygodę: Zachęć dziecko do zainteresowania się pokarmami stałymi, pozwalając mu odkrywać jedzenie na swój własny sposób. Włóż kilka miękkich kawałków jedzenia wielkości kęsa do miseczki BabyBjörn łatwo dostępnej dla dziecka a maluch sam po nie sięgnie.

2. Zaakceptuj bałagan: Pozwól dziecku nosić śliniaczek i spodziewaj się dużego bałaganu. Śliniaki BabyBjörn mają wyjątkowo pojemne kieszenie, są łatwe do czyszczenia i miękkie w dotyku dla skóry dziecka.

3. Miej pod ręką solidną zastawę stołową: potrzebujesz produktów kuchennych, które poradzą sobie z upadkiem na podłogę, bo to się na pewno stanie. Jest to część fazy rozwoju Twojego dziecka i sposobu ćwiczenia jego umiejętności motorycznych. Ponadto dziecko często z radością odkrywa, że łyżki rzucone na podłogę są zbierane – więc zrobi to jeszcze raz. I znowu.

4. Bądź cierpliwy: Nauka jedzenia wymaga czasu, więc bądź cierpliwy i zachęcaj dziecko do samodzielnego jedzenia, poznawania nowych smaków. Może minąć kilka prób, zanim Twoje dziecko zaakceptuje nowy smak. Zatem nadal oferuj jedzenie bez presji, bądź cierpliwy i nie deneruj się.

Polecane

pixel