Babymoose Opinie z ekomi-pl.com

Bezpieczny sen dziecka. O czym należy pamiętać?

2020-05-04
Bezpieczny sen dziecka. O czym należy pamiętać?

Wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa dziecka podczas snu podzielił się dr. Marek Branderburg, lekarz medycyny ratunkowej, ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i autor książki pt. Baby Safe.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen ma ogromne znaczenie dla wzrostu i rozwoju dziecka. Ponadto wszyscy rodzice wiedzą, że drzemka malucha to najlepsza pora na spokojny relaks. Kluczowymi dla bezpiecznego i dobrego snu dziecka w wieku poniżej dwunastu miesięcy są dwie podstawowe kwestie: pozycja i miejsce spania.

Spanie na brzuszku czy na plecach? Co jest lepsze dla dziecka?

Zdecydowanie korzystniejsze jest spanie na plecach. Dwadzieścia pięć lat temu w Ameryce ruszyła kampania Safe to Sleep (Back to Sleep). Zachęcano rodziców do układania dziecka na plecach. Od tego czasu liczba przypadków nagłej śmierci niemowląt SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt – przyp. tłum.) zmniejszyła się o połowę. Rodzice powinni zadbać o to, by maluch spał na bezpiecznej, twardej i płaskiej powierzchni do czasu ukończenia co najmniej dwunastu miesięcy.

Jakie miejsce do spania jest bezpieczne?

Dobrej jakości łóżeczko lub kołyska to najbezpieczniejsze miejsce do spania dla dziecka. Łóżeczko należy postawić w takim miejscu, by meble, zasłony, żaluzje itp. były poza zasięgiem malucha.

Jaki materac i pokrowiec wybrać?

Dwie najważniejsze cechy materaca to jego twardość i dopasowanie. Aby dziecko nie mogło wczołgać się pod materac lub utknąć w szczelinie między materacem a ściankami łóżeczka, powinien on przylegać ściśle do każdego boku łóżeczka. Materac jest za mały, jeśli możesz wsunąć dwa palce między jego krawędź a bok łóżeczka. Ponadto należy się upewnić, że pokrycie jest wykonane z trwałego materiału i ściśle przylega do materaca.

Co z poduszkami, kocykami i pluszowymi zabawkami?

Dziecko nie potrzebuje tak wielu akcesoriów w łóżeczku, jak wydaje się dorosłym. Rodzice często wkładają do łóżeczka poduszkę i koc, ale tak naprawdę Twojemu maluchowi wystarczy smoczek i, być może, wygodny śpiworek. Zazwyczaj nie potrzeba nic więcej, aby było mu ciepło podczas snu. Należy unikać ochraniaczy, kołder czy poduszek a także układania koców, miękkich zabawek i misiów w łóżeczku dziecka.

Czy mogę bezpiecznie spać z dzieckiem?

Najbezpieczniejszym miejscem spania dla malucha jest łóżeczko lub kołyska, ustawione blisko łóżka rodziców. Dzielenie łóżka z dzieckiem jest niebezpieczne. Można natomiast, a nawet powinno się wstawić łóżeczko do sypialni, ale zdecydowanie odradzam zabieranie malucha do łóżka rodziców.

Polecane

pixel