Babymoose Opinie z ekomi-pl.com

Rozwój dziecka



 

 

ROZWÓJ DZIECKA

Pierwszy rok życia dziecka obfituje w szereg ważnych dla dziecka przemian, m.in. fakt, że średnio potraja ono swoją masę urodzeniową i rośnie ok. 25 cm. 

Rozwój zaczyna się już w łonie matki, a składają się na niego zarówno przemiany fizyczne jak i mentalne. 

"Wiemy, że w brzuchu mamy dziecko zaczyna poznawać pępowinę, swoje paluszki i buzię." - wyjaśnia Gustaf Gredebäck, prof. Developmental Psychology i dyr. Uppsala Child & Baby Lab, które zatrudnia ponad 35 naukowców i studentów Psychologii Rozwojowej. “Fakt, że dziecko bada swoją buzię w brzuchu mamy, jest prawdopodobnie przyczyną fascynacji niemowlaków twarzą osoby, która nad nim się pochyla."

 

AKTYWNOŚĆ OD PIERWSZEGO DNIA

Dzieci poznają swoje ciało, testują swoje zmysły i rozwijają zamiłowanie do ruchu jeszcze w łonie matki. Po narodzinach, dziecko w dalszym ciągu czuje potrzebę ruchu i jego rozwijania a noszenie w nosidełku umożliwia mu swobodne poruszanie rączkami i nóżkami, czując jednocześnie bliskość opiekuna.


FAKTY O BIODERKACH I NÓŻKACH DZIECKA

“Kiedy wybierasz nosidełko, istotne jest żeby masa ciała dziecka była równomiernie rozłożona a kręgosłup dziecka miał odpowiednie wsparcie” - zauważa Göran Kendorf, pediatra-ortopeda w szpitalu Aleris Specialist Care Center i the Astrid Lindgren Children's Hospital.

Należy wziąć pod uwagę pozycję bioderek i nóg dziecka w nosidełku. W trakcie tworzenia każdego nowego nosidełka zespół lekarzy, współpracujących z firmą BABYBJÖRN zwraca na te aspekty szczególną uwagę. 

 

 

PARĘ SŁÓW O GŁÓWCE

Główka dziecka we wczesnym okresie życia stanowi 1/3 masy ciała, mimo to niemowlę nie poprzestaje na próbach utrzymania jej w pionie i rozglądania się dookoła. Można zobaczyć dziecko, które z całych swoich sił unosi główkę już w pierwszych godzinach życia, by sprawdzić, gdzie się znajduje. "Mięśnie szyi noworodka nie są w pełni rozwinięte i on sam nie może w pełni poradzić sobie z unoszeniem główki. Jednak są to mięśnie, które bardzo szybko się wzmacniają." - twierdzi Camilla von Lörinszky, pediatra-fizjoterapeuta, klinika Barnsjukgymnasten. 

 

.

ĆWICZENIA PODNOSZENIA GŁÓWKI 

Camilla von Lörinszky zachęca rodziców do zabaw już z malutkimi dziećmi. Leżenie razem z dzieckiem na brzuchu na wprost siebie i mówienie do niego, wzmacnia jego motorykę oraz równowagę. "Dzieci z każdym dniem coraz dłużej utrzymują główkę w górze, warto więc zacząć ćwiczyć nawet przez krótki czas kilka razy dziennie. Za każdym razem jak dziecko leży na brzuszku, rozwija swoje zdolności motoryczne, także noszenie w nosidełku wzmacnia mieśnie szyi, w momencie kiedy stara się na Ciebie spojrzeć."

 

 

WIDZENIE ZA MGŁĄ

Przez pierwsze 3 miesiące życia noworodka jego widzenie jest mgliste i pozbawione wielu kolorów, ma to jednak swoje uzasadnienie. 

Przez pierwsze 3 miesiące życia  
noworodka, jego widzenie jest  
mgliste i pozbawione wielu kolorów, 
ma to jednak swoje uzasadnienie... 

Jeśli dziecko miałoby ostrość widzenia jak u dorosłego człowieka, ogromna ilość obrazów, byłaby dla niego zbyt przytłaczająca. Niewyraźne widzenie, to naturalny sposób, który pomaga chronić dziecko przed intensywnymi bodźcami. Noszenie go przodem do ciała rodzica, to kolejny sposób osłony przed otoczeniem. 

Zdolność widzenia kolorów niemowlę nabywa stopniowo. Do 1 miesiąca nie rozróżnia większości kolorów, ale już zaczyna wodzić wzrokiem za ruszającym się przedmiotem. W wieku 3 miesięcy nabywa umiejętność oceniania odległości do widzianych obrazów, tzw. percepcja głębi.


ZMYSŁY NA PEŁNYCH OBROTACH

Słuch noworodka jest dobrze rozwinięty, dzięki czemu rozpoznaje głos najbliższych członków rodziny. Badanie USG 3D obrazuje działanie zmysłu smaku, czy dziecko w łonie matki preferuje smaki słodkie czy kwaśne. Węch także funkcjonuje już od pierwszego dnia życia, a najważniejszym zapachem jest zapach rodziców a w szczególności mleka matki. 

“Śmiało można powiedzieć, że dzieci intensywnie wykorzystują wszystkie swoje zmysły, podczas gdy dorośli polegają głównie na wzroku. Dla dzieci to właśnie węch, wzrok, dotyk, słuch i smak pozwala im stworzyć obraz, jak funkcjonuje otaczający ich świat" - mówi Gustaf Gredebäck, profesor Developmental Psychology i dyrektor Uppsala Child & Baby Lab.


 

Tekst: Anna-Maria Stawreberg 

 


 

 

KALENDARZ ROZWOJU

 

1 miesiąc

Dziecko jest silne na tyle, by utrzymać główkę w górze nawet przez parę sekund. 

5-15 tygodni

Szybki rozwój widzenia.

2 miesiąc

W pozycji na plecach zaczyna patrzeć częściej na wprost niż na boki.

3 miesiąc

Wzrasta zdolność ostrego widzenia i koordynacja oczu. 

 

 


 

SEN

Noworodek średnio przesypia 18-20 godzin w ciągu doby. Nie rozróżnia dnia od nocy i nie ma ustalonego dziennego rytmu.

ODRUCHY PIERWOTNE

Noworodki mniej kontrolują swoje odruchy niż przypuszczano, są to bowiem reakcje automatyczne i dzieją się niezależnie od ich woli. 

RUCHY

Noworodek położony na plecach, głowę zwraca do boku a rączki ma rozpostarte. 

DŁUGOŚĆ I WAGA

Średnio dziecko rośnie 25 cm i potraja swoją masę urodzeniową w pierwszym roku życia. 

GŁOWA

Główka niemowlaka jest bardzo ciężka i stanowi aż 1/3 masy jego ciała. Dlatego też dziecko daje radę utrzymać ją w górze tylko przez parę sekund. 


 


 

 

WZROK

Przez pierwsze 3 miesiące wzrok dziecka jest niewyraźny. Miesięczne dziecko zaczyna rozróżniać kolory. 

SŁUCH

Dziecko ma dobrze rozwinięty słuch; będąc jeszcze w brzuszku słyszy Twój głos i odgłosy otoczenia. 

SMAK

Noworodki, to mali smakosze z zamiłowaniem do słodyczy. Kwaskowate, słone i gorzkie potrawy są mniej przez nie lubiane.

WĘCH I DOTYK

Noworodek rodzi się z dobrze już rozwiniętym zmysłem węchu i dotyku; dotyk jest bodźcem, który powoduje wydzielanie endorfiny, hormonu szczęścia. 

 


 

NOWORODEK


Ciężar główki stanowi aż 1/3 masy jego ciała.

Woli radosne twarze zamiast zagniewanych.

Słyszy różnicę między głosem zadowolonym a pełnym gniewu. 

Uwielbia porozumiewać się z innymi.

Ma dobrą pamięć i szybko uczy się rzeczy, za które jest chwalony przez najbliższych. 


Źródło: Uppsala Child and Baby Lab



CIĄŻA W ŚWIETLE OWOCÓW I WARZYW

 

W 7 tygodniu ciąży Twoje dziecko jest tak małe jak jagódka. W 13 tygodniu Twoje dziecko jest tak duże jak fasolka, by do 23 tyg. mieć już rozmiar jak mango. 

 


 

 

 

WIĘCEJ

 

Z myślą o główce

Rozwój dziecka

Noś blisko, czyli wszystko o więzi

Jak powstało nosidełko We

Misja: rodziny testują

Gry i zabawy

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                                                               

pixel