Babymoose Opinie z ekomi-pl.com

Nosidełka BabyBjörn - opinie ekspertów medycznych

2023-05-19
Nosidełka BabyBjörn - opinie ekspertów medycznych

Nosidełka BabyBjörn - opinie ekspertów medycznych

BABYBJÖRN od dziesięcioleci pozostaje pionierem w projektowaniu bezpiecznych, ergonomicznych i wygodnych nosidełek dla niemowląt. Nasze pierwsze nosidełko Close to Heart zostało wprowadzone na rynek prawie pięćdziesiąt lat temu. Od tego czasu ponad czterdzieści pięć milionów dzieci było noszonych w nosidełkach firmy BABYBJÖRN. Fakt, że tak wiele maluchów odkrywało świat, uspokajało się i towarzyszyło rodzicom w jednym z naszych nosidełek, napawa nas dumą.

Opracowanie nosidełka to proces, który trwa kilka lat. Zanim nosidełko trafi na rynek, przechodzi wiele testów – zarówno w naszych wewnętrznych, jak i w zewnętrznych laboratoriach – abyśmy mieli pewność, że spełnia długą listę wymagań określonych przez normy bezpieczeństwa. Ponieważ najważniejsze dla nas są zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, ważnym elementem naszej pracy jest współpraca z ekspertami medycznymi. Na każdym etapie pracy nad nosidełkiem, od pomysłu do gotowego produktu, korzystamy z ich wiedzy medycznej.

NOSIDEŁKA: ERGONOMIA, POZYCJA NÓG I DYSPLAZJA BIODRA

BABYBJÖRN opracowuje i udoskonala nosidełka od prawie pięćdziesięciu lat. Dlatego wiemy o debacie na temat nosidełek i dysplazji stawu biodrowego – nieprawidłowego rozwoju stawu biodrowego. Wiemy również, że wywołuje to niepotrzebny niepokój u rodziców, którzy, rzecz jasna, chcą dla swojego dziecka tylko tego, co najlepsze. W większości przypadków dysplazja stawu biodrowego jest diagnozowana przez lekarza na bardzo wczesnym etapie. Ale niekiedy zdarza się, że zostaje odkryta później. Sposób leczenia zależy od tego, kiedy wykryto problem.

Aby mieć pewność, że nasze nosidełka są ergonomiczne i bezpieczne, nawiązaliśmy współpracę badawczą z Międzynarodowym Instytutem ds. Dysplazji Stawów Biodrowych. Poprosiliśmy o opinię na temat nosidełek specjalistów. Dr Charles T. Price, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Dysplazji Stawu Biodrowego, tak podsumował kwestię wpływu nosidełek na stawy biodrowe:

"Nie ma dowodów na to, że jakikolwiek produkt, w którym nosi się dziecko lub niemowlę, powoduje dysplazję stawu biodrowego. Udowodniono jedynie negatywny wpływ spowijania na biodra, ponieważ biodra i kolana pozostają wówczas wyprostowane przez długi czas. Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych uważa, że pozycja M (pozycja pionowa, w której kolana niemowlęcia znajdują się na wysokości bioder – przyp. tłum.) może być korzystna dla bioder z dysplazją lub niestabilnością stawu biodrowego, ale (gdy mowa o noszeniu dzieci) nie ma dowodów na to, że inne pozycje mogą być szkodliwe. Badania przeprowadzone w Hiszpanii wykazały, że stabilne biodra u niemowląt pozostają zdrowe, nawet jeśli dzieci nie są noszone w pozycji M. Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych uznał BABYBJÖRN za lidera w opracowywaniu produktów, które są zdrowe dla niemowląt i sprzyjają prawidłowemu rozwojowi bioder.

Produkty BABYBJÖRN znajdują się na aktualnej liście nosidełek sprawdzonych i rekomendowanych przez Międzynarodowy Instytut Dysplazji Stawów Biodrowych czyli The International Hip Dysplasia Institute (IHDI).

Ponieważ ciało małego dziecka jeszcze się rozwija, a jego szkielet jest miękki, szczególną uwagę zwracamy na to, by konstrukcja nosidełka uwzględniała anatomię malucha. Dbamy o to, by nóżki dziecka w nosidełku były szeroko rozłożone, a biodra miały dobre podparcie. Projektujemy nasze nosidełka w taki sposób, aby niemowlę znajdowało się w takiej pozycji, w jakiej jest noszone na rękach rodzica.

Modele naszych nosidełek różnią się ułożeniem i stopniem rozchylenia nóżek, ich konstrukcja uwzględnia nie tylko wiek dziecka, ale także zakres użytkowania nosidełka. Regulacja nosidełka pozwala dostosować je do rosnącego malucha. Wszystkie nasze nosidełka są bezpieczne i sprzyjają prawidłowemu rozwojowi. Rodzice czasami pytają nas, czy noszenie niemowlęcia w nosidełku nie powoduje zbyt dużego nacisku na krocze. Tkanina naszych nosidełek delikatnie otula dziecko, a konstrukcja pomaga równomiernie rozłożyć ciężar dziecka. Innymi słowy, rodzice bez obaw mogą nosić malucha w nosidełku.

Ważne jest, by zwracać uwagę na prawidłowe dopasowanie nosidła i pozycję dziecka, ale też na jego samopoczucie. Jeżeli dziecku będzie niewygodnie albo będzie za długo w jednej pozycji, na pewno zasygnalizuje to rodzicowi. Nikt tak jak mama czy tata nie jest tak wrażliwy na sygnały, które wysyła mały człowiek i nie powinno się ich ignorować.

Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej o wpływie noszenia w nosidełku na biodra niemowlęcia.

BADANIE NAUKOWE DOTYCZĄCE BIODER NIEMOWLĄT NOSZONYCH W NOSIDEŁKACH

W 2018 roku dr César Galo García Fontecha ze szpitala Universitario Vall d´Hebron w Barcelonie w Hiszpanii przeprowadził badanie naukowe dotyczące wpływu noszenia w nosidełku na biodra dzieci. Z poniższego podsumowania dowiesz się, jak przebiegało to badanie i jakie były jego wyniki.

KIM JEST DR FONTECHA

Doktor César Galo García Fontecha to specjalista chirurgii ortopedii dziecięcej. Obecnie jest kierownikiem Oddziału Ortopedii i Traumatologii Szpitala Dziecięcego SJD Barcelona. Doktor Fontecha posiada prawie dwudziestoletnie doświadczenie w pracy wyłącznie w zakresie schorzeń ortopedycznych dzieci. Uzyskał doktorat z chirurgii chorób kręgosłupa oraz otrzymał tytuł magistra Scientific Method in Health Sciences. Dotąd dr Fontecha zrealizował już dwanaście projektów badawczych. Ponadto jest członkiem Hiszpańskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej i koordynatorem jego komitetu naukowego. Jest również członkiem Europejskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej i wiceprezesem Stowarzyszenia Ponsetiego (Hiszpania) ds. stopy końsko-szpotawej.

O BADANIACH

TŁO BADAŃ

Dysplazja stawu biodrowego może być związana z kilkoma różnymi czynnikami. Na przykład częściej występuje u pierworodnych, dziewcząt i dzieci ułożonych pośladkowo (częścią przodującą pod koniec ciąży nie jest główka, lecz pośladki i stópki dziecka). Ponadto pewną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne. Jednak wydaje się, że czynniki zewnętrzne również mogą wpływać na rozwój bioder w pierwszych miesiącach życia. To przypuszczenie stanowiło podstawę tego badania. Hiszpańscy naukowcy zbadali biodra dzieci noszonych w trzech różnych nosidełkach. W każdym z nich uda niemowląt miały inne podparcie. Dwa z tych nosidełek dostarczyła firma BABYBJÖRN.

BADANIE

Badaniem USG objęto zdrowe dzieci w wieku 1,5–3,5 miesiąca, ze zdrowymi stawami biodrowymi i średnią wagą 5,2 kg. Wykonanie badania w tym wieku jest łatwe, ponieważ biodra niemowląt są wystarczająco rozwinięte, a jednocześnie kości tworzące staw biodrowy mogą jeszcze przesuwać się względem siebie. W sumie zbadano piętnaścioro dzieci: pięciu chłopców i dziesięć dziewczynek. Biodra wszystkich niemowląt zostały sklasyfikowane jako typ 1 w skali Grafa (skala stosowana do klasyfikacji bioder dzieci po urodzeniu). W ramach projektu badano trzy różne parametry: kąt alfa (60 stopni lub mniej), głowę kości udowej i odległość do kości łonowej. W badaniu uwzględniono tylko nosidełka, ponieważ w porównaniu z chustami nosidełka w pewnym stopniu wpływają na położenie bioder dziecka. Badano tylko prawe biodra niemowląt, aby usprawnić badanie i skrócić jego czas. Podczas badania dzieci były unieruchomione.

WYNIKI I WNIOSKI

Wyniki badania wykazały prawidłowe parametry ultrasonograficzne prawego biodra u wszystkich maluchów noszonych w omawianych nosidełkach. Nie stwierdzono również różnic w parametrach w zależności od płci, wieku czy wagi dzieci. Podsumowując, oznacza to, że noszenie w nosidełku przodem do rodzica niemowląt z normalnymi, zdrowymi biodrami nie wpływa negatywnie na ich stawy.

Autor: BABYBJÖRN

Polecane

pixel